PALEČKŮV HRÁDEK
Popis
Naivní a idealizovaná maketa gotického hradu postavená v areálu dolu Rovnost z cihel a následně omítnutá. Dnes je sice zříceninou, ale i tak si zachovává původní podobu. Zabírá plochu 2,5 x 3,5 metru a jeho výška je cca. 150 cm. Původně byl vyšší (přibližně 175 cm), ale degradací zdiva došlo ke snížení.
Zachovány jsou tři věže s částmi hradeb, vstupní brána, vnitřní věž s bránou a zbytky zdiva paláce. Vše samozřejmě značně ohlodáno zubem času.
Původ
Je několik verzí vzniku této stavby, ale žádná není potvrzená a nedá se tak jednoznačně potvrdit.
Fuchsburg
Označení stavby podle retribučního vězně Richarda Karla Fuchse. Tento podporovatel nacistické okupační moci, který se hlásil i k Waffen SS, byl na Rovnosti vězněm v letech 1949 – 1955 (odsouzen byl na 20 let v roce 1948 a propuštěn v roce 1955 na základě amnestie). V době, kdy byl na Rovnosti, působil zde jako obávaný táborový starší. Nicméně jakákoliv spojitost s maketou hradu nejde prokázat. Je ale jisté, že zde hrádek již stál, protože je zaznamenána věta Fuchse k jednomu z vězňů – „Budeš tu stát, dokud se v hradu nerozsvítí“.
Palečkův hrad
Označení stavby podle sadistického velitele tábora Rovnost Františka Palečka (Albín Paleček, František Dvořák, Albín Dvořák). Údajně tato stavba vznikla pro pobavení a radost, popřípadě pro zkrášlení apelplacu. Apelplac nemůžeme vyloučit, protože na jednom leteckém snímku se zdá, že právě apelplac tábora je místo, kde hrádek původně stál.
Ani v tomto případě není možné říci, kdy byl hrádek postaven. Jisté je, že ke stavbě došlo před rokem 1956, pravděpodobně tedy v době působení Františka Palečka (1951 – 54).
Odpočinkový prostor
Další hypotéza je ta, že ke stavbě došlo v rámci budování odpočinkového prostoru pro civilní zaměstnance dolu v sousedství původní jídelny civilních zaměstnanců. Respektive sem stavba byla přenesena. Tato jídelna byla zbořena nejpozději v roce 1956. V sousedství hrádku je dochovaný bazének s vodotryskem a zbytky květinové skalky.
Současný vývoj
Současnost a budoucnost stavbičky je poměrně nejistá. Její zjednodušené zobrazení tvoří symbol Naučné stezky Jáchymovské peklo, potažmo spolku Političtí vězni.cz, ale to je tak vše. V roce 2022 nechala radnice města Jáchymov v jejím sousedství prorazit cestu pro rolbu (čímž došlo k odkrytí zbytků staveb z doby těžby uranu). Stavba není nijak chráněná před vlivem počasí, čímž zdivo dále degraduje.
Na lepší časy se snad začalo blýskat v roce 2023, kdy byl zahájen archeologický průzkum a konzervace zdiva.
Fotoalbum: https://www.rajce.idnes.cz/mipalfi/album/jachymov-paleckuv-hrad