ŠTOLA ČÍSLO 1
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Ražba této průzkumné štoly v těžebním poli dolu Svornost byla zahájena 1. července 1952. K práci byli využiti vězni z blízkého tábora Svornost. Na pracoviště docházeli po sestupu po Schodech hrůzy k dolu Svornost koridorem z ostnatého drátu. Štola je dlouhá zhruba 260 metrů a čelby bylo dosaženo 1. září 1952. Ve vzdálenosti 178 metrů od portálu najdeme rozrážku o délce zhruba padesát metrů. Tato rozrážka zachycuje středověké práce na žíle Evangelist, ze které se získávalo hlavně stříbro. Touto žílou chodba prochází ve vzdálenosti cca. 190 metrů od vstupního portálu. Dne 1. prosince 1953 byly razicí práce ve štole zastaveny na dnešní čelbě jižní sledné chodby. Štola je propadem spojena se středověkou štolou Vysoká jedle (nezaměňovat s dolem Vysoká jedle) jejíž portál je o čtyřicet metrů výše ve stráni a jejíž délka je odhadována na 120 metrů.
Uvnitř štoly návštěvník spatří dva katry – původní masivní mřížová vrata, která zabraňovala útěku vězňů. Na jedenáctém metru je katr svařený z kolejnic a na pětadvacátém metru z vodovodních trubek. Trubkový katr u rozrážky zabraňoval vězňům k přístupu do části štoly, kterou bylo díky naražení středověké štoly možné vystoupat na povrch mimo oplocený prostor. Není bez zajímavosti, že dozorci nevstupovali do prostoru za prvním katrem, protože neměli být vystaveni možnému radioaktivnímu záření.
ZPŘÍSTUPŃOVÁNÍ ŠTOLY
Práce na otevření štoly zahájil v polovině devadesátých let dvacátého století Hornický spolek Barbora vzniklý v roce 1996 v čele s Libuší Rudolfovou, který plánoval vybudování Hornického skanzenu. Souběžně s odkrýváním štoly Spolek ve spolupráci s Konfederací politických vězňů ČR, města Jáchymova, Klubu českých turistů a okresních i krajských institucí vyznačil i původní Naučnou stezku Jáchymovské peklo. Nutno říci, že členové Hornického spolku Barbora investovali hlavně z vlastních zdrojů. Město Jáchymov vyšlo vstříc hlavně poskytnutím pozemků a Diamo SUL Příbram povolením vyčišťovacích prací. Nicméně kvůli sporům s městem (tehdejší radnice práce nijak nepodporovala, spíše naopak), nejasnému hospodaření a nedostatku financí byly práce na štole postupně zastavovány.
V roce 2005 tak celý projekt přebral Karlovarský kraj, který následně štolu pronajmul Muzeu Sokolov. To dokončilo rekonstrukci a objekt štoly i s doprovodnou expozicí opečovává dosud. Konečné práce na zprovoznění proběhly v letech 2006 – 2008. Ve štole je instalována také malá expozice důlní techniky – důlní vozíky, vrtáky apod. V roce 2012 se pak podařilo vyčistit a zabezpečit i starší důlní díla z dob stříbrné horečky v na přelomu 15. a 16. století. Konečným cílem je zpřístupnění těchto středověkých částí.
SOUČASNOST
V roce 2008 byla Štola č. 1 zpřístupněna pro veřejnost, jsou v ní k vidění ukázky různých druhů výztuže, důlních vozíků a dobývacích technik. Zázemí Štoly č. 1. doplňuje hornickou památku o připomínku tábora Svornost, ve kterém nuceně pracovali političtí vězni.
Expozice ukazuje i nálezy, které byly v areálu štoly a tábora Svornost objeveny. Jedná se o lágrové komínky, stínidla lamp, nářadí, držáky ostnatého drátu nebo izolátory elektrického oplocení. Atmosféru místa doplňují i obnovené Mauthausenské schody, kudy vězni chodili, strážní věže a zázemí areálu, které je v částečné replice někdejšího táborového domku. Podél hornického skanzenu u Štoly č. 1 vede 8,5 km dlouhá naučná stezka Jáchymovské peklo.
Oficiální stránka, informace o otevírací době a výši vstupného: http://www.omks.cz/main.php?page=stola-c-1-jachymov
Fotogalerie: http://mipalfi.rajce.idnes.cz/Stola_c._1_v_Jachymove/