ČÍSLO POPISNÉ 12
Dům číslo popisné 12 patří mezi nejvýznamnější patricijské domy města Jáchymov a je jedním z mála autenticky dochovaných a celozděných dvoupatrových domů ze samotného počátku města. (Drtivá většina domů měla druhé patro hrázděné nebo ho neměla vůbec.) Stavebně se v něm promítá období přechodu gotiky do renesance. Jako v případě jiných významných budov města jeho skutečnou historickou hodnotu poněkud paradoxně pomáhá odhalit pozvolná destrukce budovy. Díky samovolnému zatékání vody nezakrytými okenními otvory a pozůstatky střechy (plechové části už dávno odputovaly za nezájmu patřičných míst i majitele do sběrny druhotných surovin) došlo v hlavní síni prvního patra a v síni druhého patra k odkrytí původních renesančních omítek s figurální malbou.
Původní konstrukce z období stavby domu jsou hlavně vstupní portál, renesanční ostění oken, tesané kamenné madlo zábradlí na schodišti s obkročnou klenbou do prvního patra a hlavně klenby – křížové hřebínkové pozdně gotické v přízemí a zcela výjimečná kroužená žebrová klenba v síni prvního patra, kde jsou žebra sklenutá na střed do svorníku. Použití tohoto typu klenby u patricijského domu je ojedinělé nejen v Jáchymově, ale i v rámci celé země. Takováto klenba byla použita např. na Jezdeckých schodech a šnekovém schodišti Vladislavského sálu na Pražském hradě, v samotném Vladislavském sále nebo při stavbě chrámů, jako jsou chrám sv. Barbory v Kutné Hoře nebo chrám sv. Mikuláše v Lounech. Byla tedy používána na významných stavbách, popřípadě na stavbách reprezentujících moc a bohatství panovníka. Z počátků města byl dochovaný i tzv. zadní dům. Ten byl s hlavním domem spojen krytou pavlačí a byl jednopatrový, či maximálně dvoupatrový.
Popis
Směrem ke kostelu sv. Jáchyma je dům umístěn na levé straně náměstí a do náměstí je orientovaný okapovou stranou. Průčelí je v patrech prolomeno trojicí sdružených oken, přičemž tato úprava pochází z konce sedmdesátých let, protože původně byl v prvním patře ve středové ose umístěný balkon. Dispozičně se jedná o kombinaci hloubkového trojtraktu s příčným dvojtraktem. Prostřední hloubkový trojtrakt přitom tvoří průchod.
Přízemí je rovněž trojosé, uprostřed se vstupním portálem vysazeným na schodišti. V krajních osách jsou umístěna tzv. krámská okna, která mají neorenesanční orámování a prakticky zaujímají celou plochu uliční zdi místností.
Průčelí bylo po požáru v roce 1873 neorenesančně upraveno – štukové kvádrování v přízemí, bosáž a pilastry nebo zdobené parapety s medailonky. Fasáda byla zakončena korunní římsou se zdobnými konzolkami.
Portál
Renesanční sedátkový portál má půlkruhový záklenek, profilované ostění a byl po požáru v roce 1873 doplněn nad profilovanou římsou neorenesančním nástavcem a akrotériemi.
Zadní dům
Zadní domy jsou pro Jáchymov specifickou stavbou. Zatímco přední dům sloužil k reprezentaci a obývání, zadní představoval hospodářské zázemí a většinou byl vystavěn na sklepu vyhloubeném ve svahu.
V tomto případě byl dům vystavěn pravděpodobně nad vyústěním štoly, do které je vstup právě ze sklepa. Ještě v roce 1970 dvoupatrový zadní dům stál a byl s hlavní budovou spojen krytou pavlačí vedenou po protipožární zdi mezi čísly popisnými 12 a 11. Během následujících patnácti let byl odstraněn, protože v roce 1985 již na jeho místě byly pouze zbytky schodišť, teras ve svahu a sklep. Během této doby došlo i k sebedestrukci zdi, která sklep oddělovala od štoly.
Fotogalerie: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Jachymov%2C_Patricijsky_dum_c.p._12/