PATRICIJSKÝ DŮM - MINCOVNÍ 33
Patricijský dům č. p. 33 v Mincovní ulici v podobě z konce 19. století s dochovaným renesančním jádrem zahrnujícím pevnostní stavbu z počátku 16. století. Dům patřil mezi právovárečné domy, což znamená, že se v něm smělo vařit a prodávat pivo.
POPIS
Široká jednopatrová stavba v barokní, až klasicistní podobě se sedmi okenními osami v patře a jednoduchým vstupním pozdně barokním portálem. Střecha nese sedm vikýřů.
STAVEBNÍ PRVKY
Ve vnitřních prostorách domu je zachovalá celá řada renesančních stavebních prvků. Nejvýraznější jsou stavební oblouky v mase zdiva, renesanční schodiště ve hmotě zdiva a oblouk původního kočárového vjezdu zazděného v roce 1947.
Nejvýznamnější je původní opevnění nálezné štoly, které je ve hmotě domu zachovalé v převážné části, a to včetně střílny, která dnes slouží jako jakési vnitřní okénko.
HISTORIE A MAJITELÉ
Nejstarší zmínka o domu pochází z roku 1539, kdy jej po požáru města (1538) vlastnil Georg Pibenn (Pieben). Dalším majitelem byl Leonard Kempen, který dům v roce 1565 prodal Casparu Frankovi. Další zápis pochází až z roku 1637. V tomto roce jsou jako majitelé uváděni Wolf Topfer a Abraham Friedrich, který působil jako královský mincíř. Abrahamův syn Solomon dům společně se svým strýcem Hansem Veitem prodal Danielu Crouczschemu. Christoph Becken dům zakoupil v roce 1660 jeho rodina dům vlastnila do roku 1745, kdy zemřel Andreas Becken. Během doby, kdy dům vlastnila rodina Becken, došlo k jeho barokní přestavbě. V roce 1782 postoupila Anna Dorotea Müller dům Johannu Christophu Müllerovi, který působil jako syndik (přísežný písař ve městě s hrdelní pravomocí). V roce 1798 dům v dražbě za 1000 zlatých zakoupila Rosálie Braunová, rozená Nedwidková. K domu tehdy patřil poloviční kutací právo. Je také možné, že v domě byl provozován hostinec (vzhledem k právovárečnému právu). Při velkém požáru města 31. března 1873 dům vyhořel. Plány k jeho obnově byly vypracovány Ferdinandem Fischeremz Nové Role. Stavebníkem byl Joseph Seidl. V roce 1945 je jako majitel uváděn Dr. Baumgartl, kterému byl dům na základě Dekretů prezidenta republiky znárodněn. V roce 1947 byl předán do užívání Jáchymovským uranovým dolům. V tomto roce také proběhla rekonstrukce, kdy byla v přízemí zlikvidována černá kuchyně, zazděn kočárový vjezd a průčelí bylo upraveno do osové souměrnosti.
Po roce 1989 začala rychlá degradace budovy umocněná nejen chováním nájemníků, ale i působením vandalů a „sběračů všeho kovového“. Ačkoliv ještě v roce 1992 proběhla kontroverzní úprava spočívající v instalaci „protiradonového opatření, dům směřoval k sebedestrukci. V roce 1995 dům zakoupila rodina Pincových, která provedla (a stále provádí) jeho opravy. V rámci těchto oprav byly vyměněny veškeré dřevěné konstrukce, zpřístupněny sklepy, vyčištěna a zpřístupněna nálezná štola (včetně jejího zpřístupnění veřejnosti). Majitelé také dům nechali zařadit mezi kulturní památky. Zatím posledním počinem je otevření kavárny - Café 1516 v přízemí domu.
ŠTOLA
Nálezná štola z let 1517 – 1520 sledující odžilek (odmrstek) žíly Geschieber neboli také Stella. Původní zabezpečovací opevnění této štoly je dnes součástí jádra domu, kdy se zachovalo i střílnové okénko a štola sama tvoří začátek sklepních prostor domu. Zajímavou a zcela unikátní částí tohoto důlního díla je pozůstatek gravitačního vodovodu ze 16. století, který je v rámci České republiky naprostým unikátem.
Není bez zajímavosti, že v roce 1992 byly vstupy do sklepů a tím i štoly zazděny v rámci boje proti radonu. Tyto úpravy však podobně jako v jiných domech situaci spíše zhoršily. Kvalita provedení byla nevalná, ale hlavně zazdívky zcela změnily hydrologickou situaci, kdy se za betonáží hromadila voda, která neměla jak odtékat a vzlínala tedy do zdiva. Navíc bylo zamezeno přirozenému odvětrávání prostor, takže koncentrace radonu v budově paradoxně stoupala.
GRAVITAČNÍ VODOVOD
Při ražbě štoly horníci narazili na puklinový pramen. Voda nejprve odtékala počvou mimo důlní dílo, ale po vzniku domu u ústí štoly bylo nutné problém s vytékající vodou řešit. Pramen byl tedy ve štole jímán pomocí dřevěných koryt a trubek a byl veden do sklepních částí domu, kde plnil přibližně dvě tuny vážící žulovou vanu vysekanou z jednoho kusu horniny. Přepad z této vany byl potom pomocí dřevěného potrubí vyveden skrze dům do odpadního systému.
Fotogalerie:
https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Stola_v_dome_Pincovych/