SANATORIUM AKADEMIKA BĚHOUNKA
Funkcionalistická budova vsazená do svahu nad lázeňským územím Jáchymova je dílem akademického architekta A. Tenzera. Ten je kromě sanatoria Běhounek např. autorem dětské nemocnice Praha – Motol, terasových domů v Praze - Libni nebo Hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze.
Stavba sanatoria byla zahájena v březnu 1974 a dokončena v září roku 1975. Slavnostní otevření proběhlo v říjnu téhož roku. Výstavba tedy trvala pouhých 19 měsíců. Projektové práce vyšly na 2,8 miliónu a celková cena činila 228,2 miliónů. Dotace ze státního rozpočtu byla určena na výši 206 miliónů a 22,2 milióny se podílel zadavatel díla, tedy Československé státní lázně.
Realizace byla provedena v rámci RVHP stavebním podnikem „7.juli“ Beograd z Jugoslávie a technologie dodal PZO INTEREXPORT BĚLEHRAD. Původní kapacita činila 238 lůžek. Dnes dosahuje včetně depandancí 350 lůžek, přičemž 12 z celkového počtu je v šesti pokojích uzpůsobeno pro tělesné postižené.
Jedná se o komplexní zařízení, což znamená, že veškeré služby jsou pod jednou střechou, proto klient nemusí k léčbě docházet do jiných budov.
Původní, pracovní, název hotelu byl SANATORIUM RADON. Ke změně došlo na počest zakladatele československé atomové fyziky akademika Františka Běhounka.