JÁCHYMOVSKÝ HŘBITOV
Nově založená osada musela od prvopočátku řešit i ryze praktické problémy. Vzhledem k tomu, že smrt si nevybírá, ani nepočká, objevila se nutnost pohřbívat mrtvé. K tomuto účelu bylo vybráno místo u kostela Všech svatých. Konkrétně při jeho jihovýchodní straně. Dnes zde žádné hroby nenajdeme, ale vidět je můžeme na fotografiích ještě v první čtvrtině dvacátého století.
Z popudu kazatele Kryštofa Eringa, původně oltářníka v Annabergu, který byl městským kazatelem jmenován v roce 1529, byl roku 1530 městský hřbitov přemístěn na druhou stranu cesty do Pfaffengrünu mezi kostel a pravý břeh potoka. Z této doby pochází část obvodové zdi s branou (od 10. září 1992 památkově chráněno). V sousedství brány bylo v roce 1544 umístěno sousoší Kalvárie od drážďanského sochaře Christopha Waltera. Pravděpodobně bylo instalováno do kapličky, která byla později nahrazena novodobější barokní výklenkovou kaplí. Dnes je sousoší možné spatřit v interiéru kostela Všech svatých.
Hřbitov prošel jako celé město zásadními zvraty. Po rekatolizaci byly ničeny původní luteránské náhrobky a hřbitov se tak v roce 1627 stal ryze katolickým. Zničen byl např. i hrob Johanna Mathesia a jeho ostatky byly poházeny v Mlýnském údolí (dle některých pramenů byl Mathesius pohřben v kostele sv. Jáchyma. Nicméně jeho hrob dopadl stejně). Po odsunu obyvatel německého původu po roce 1945 došlo k další vlně ničení. Dodnes se tak dochovalo minimum historických hrobů, včetně těch významných osobností historie města. Navíc ty hroby, které zůstaly, většinou nejsou v dobrém stavu. Spíše naopak.
V nejhorším stavu je kupodivu část hřbitova, založená na přelomu devatenáctého a dvacátého století jako evangelický a dětský hřbitov. V této části došlo k destrukci ohradní zdi držící svah nad hřbitovem i zdi směrem k ulici Lidická. Rovněž původní smuteční alej vedoucí od vstupní branky k hlavnímu kříži není v dobrém stavu a několik stromů se již vyvrátilo. Padající stromy i zdi poškodily řadu hrobů, ale na druhou stranu vyšlo najevo, že část zdi je postavena ze starých náhrobků.
Právě v té novější, ale zdevastovanější části leží symbolický hrob politických vězňů komunistických lágrů. Původně se hovořilo o masovém hrobu politických vězňů, ale to bylo vyvráceno šetřením Ústavu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu v součinnosti s Vojenským historickým ústavem a Policií ČR. Byly nalezeny pouze jednotlivé osoby, ale nebylo zjištěno přesné místo hrobu.
Mezi nejvýznamnější hroby patří v současnosti hrob Obětí II. sv. války. Ten, podobně jako celý hřbitov, prošel několika proměnami. Na stránkách je mu věnován samostatný článek.
Starší část hřbitova (vlastně původní hřbitov) s výměrou 1 767 m² slouží Jáchymovu dodnes.
Informace o některých zajímavých hrobech si můžete přečíst zde: https://www.palfi.cz/clanky/pamatky-a-zajimavosti-jachymova/zajimava-mista/jachymovske-hroby.html
Fotogalerie: http://mipalfi.rajce.idnes.cz/Hrbitov/