PORADCI ZE SSSR
Sovětští poradci působící v Jáchymově nebyli jen geologičtí odborníci, ale i, a možná hlavně, nositelé hodností vojsk Ministerstva vnitra. A to v poměrně vysokých hodnostech. To svědčí o obrovském významu, který po skončení války Sovětský svaz přisuzoval československému uranu. Zajímavý je i výňatek z rozhovoru mezi Stalinem a Savenjaginem (manažer Atomového komplexu – projektu na výrobu první sovětské jaderné bomby). Stalin: „Soudruhu Savenjagine, co je vám jako odborníku v hornictví a hutnictví známo o zásobách uranu?“ Savenjagin: „Nic.“ Stalin: „Je nutno najít uranovou rudu a okamžitě zahájit těžbu.“
Bez zajímavosti není ani fakt, že jednotliví aktéři nepůsobili jen v Jáchymově, ale i v Německu (společnost Wismut AG), popřípadě zasedali v různých komisích – mezi Československem a Východním Německem, ale i Polskem, Bulharskem, Mongolskem, Rumunskem nebo Sovětským svazem. Poradci ovšem neměli ve své gesci jen geologický průzkum, nýbrž i plánování těžby, stavbu pracovních táborů (a jejich velikost či rozmístění) nebo pracovní normy vězňů.
SKUPINA JÁCHYMOV – 1945
Michajlov – generál. Oficiálně vrchní velitel expedice do Jáchymova.
Alexandrov – vedoucí geologické skupiny. Před příjezdem do Jáchymova byl zástupcem velitele sovětských koncentračních táborů v oblasti těžby nerostných surovin a hutnictví a v roce 1940 autorem pětiletého plánu pro vězně v koncentračních táborech v Magadanu na Dálném východě.
P. J. Mešik – generálporučík. V Jáchymově byl pověřen bezpečností skupiny i faktickým celkovým vedením expedice. Ve stejné době zároveň velel sovětské špionážní službě.
Dále ve skupině působili:
Báňský odborník v hodnosti plukovníka.
Geolog v hodnosti plukovníka.
Hutní inženýr v hodnosti plukovníka.
Tři specialisté na uran.
Skupina členů Čeky (Čerezvyčajnaja komissija, Mimořádná komise) – první tajné policie SSSR.
Úkolem komise bylo odhadnout zásoby uranu v Jáchymově. Zpráva byla odeslána 30. srpna 1945 do Moskvy k rukám Savenjagina. Podepsána byla Alexandrovem a Mešikem. Dne 11. září přijela do Jáchymova skupina šedesáti sovětských vojáků pod velením podplukovníka, která obsadila jáchymovské doly. Akce byla řízena z velitelství Rudé armády v Annabergu. Sovětské velení se usídlilo v Karlových Varech a podle některých pramenů jsou právě tyto vojenské akce počátkem spouštění železné opony mezi nedávnými spojenci. Dne 13. září doly navštívili plukovník V. M. Krejter a kapitán V. I. Krasnikov.
Alexandrov se následně 23. září vydal do Prahy k jednání s československou vládou. V Praze jednali: plukovník Alexandrov, pověřenec Bakulin, pověřenkyně Nazarenková a doktor Povališin a československá vláda zastoupená předsedou vlády, třemi ministry s poradci a náčelníkem Hlavního štábu. Při tomto jednání měl Alexandrov k dispozici nejen výsledky geologického průzkumu, ale i dřívější výpovědi zajatých německých vědců. Němečtí geologové byli zadrženi ve Freibergu, pod který podnik Joachimsthaler Bergwerke, GmbH, za války spadal. Rovněž byl vyslýchán i ředitel tohoto podniku. Bylo tak zjištěno, že těžba stoupala – 1939 4,8 t, 1940 6 t, 1941 5,5 t, 1942 9,5 t, 1943 10,5 t, 1944 11,6 t. Sověti měli rovněž k dispozici 40 tun uranu ukořistěného v Německu, který pocházel ze zásob ukradených Československu po záboru pohraničí i následné okupaci celého území státu.
Alexander naprosto nepokrytě oznámil, že: Plukovník Alexandrov sděluje, že pokud se týká technické pohotovosti sovětské armády, jsou úplně soběstační ve všech kovech. Nyní chtějí si připravit ze sovětského a československého uranu zrovna takovou atomovou pumu, jako má Amerika. Proto je třeba posuzovat jejich návrh z hlediska vojenského a ne obchodního.
Výsledkem jednání byla Dohoda o rozšíření těžby rud a koncentrátů v ČSR obsahujících rádium a jiné radioaktivní prvky a o jejich dodávkách do SSSR.
V. M. Krejter – plukovník, profesor. Odborník na vyhledávání, průzkum a oceňování geologických ložisek.
V. I. Krasnikov – kapitán NKVD. V Jáchymově působil ve funkci náčelníka geologicko – průzkumné služby.
PO ROCE 1945
Volochov – v Jáchymově nahradil Alexandrova. Předtím byl zástupcem náčelníka koncentračních táborů v oblasti Norilska.
Jarošenko – geolog z Hlavní správy koncentračních táborů.
Vološčuk – generální ředitel Jáchymovských dolů od roku 1949 do 1953. Následně byl ve funkci ředitele Atomového komplexu (Jáchymovské doly, Československý uranový průmysl, Wismut AG). Nakonec generální ředitel Wismut SDAG v Německé demokratické republice (25 let).
Česnokov – třicet let byl členem Československo – sovětské uranové komise.