GRAUENSTEIN
Grauenstein je hora rozkládající se mezi dolní stanicí lanovky na Klínovec a krušnohorskou tisícovkou – horou Dub (1006 n. m.). Je známá i pod českými jmény Hadí hora, popřípadě Šedá hora. Těsně pod vrcholem (940 n. m.), respektive v jeho sousedství najdeme kamenné moře, které hoře dalo jméno. Vzniklo rozpadem žíly granitového porfyru bohaté na křemen.
Během poslední doby ledové na naše území zasahoval kontinentální ledovec. Lokálně vznikaly i horské ledovce a právě po jednom takovém ledovci nám na úbočí Klínovce zůstal tzv. Klínovecký kar. V této době vrcholky Krušných hor pokrývala pouze arktická poušť. Z tohoto důvodu byly skalní výchozy, které nebyly kryty vegetací, trhány mrazem a suť se pozvolna sunula po úbočí. V tomto konkrétním místě se nacházel porfyr – žilná vyvřelá hornina bohatá na křemen, která je odolná vůči zvětrávání. Právě do této obnažené žíly zatékala prasklinami voda, která po zmrznutí horninu trhala na menší bloky. Právě ty vytvořily dnešní „kamenné moře“. Při příchodu je patrný zápach křemene, který je pro takováto místa typický. Tento jev je patrný za bezvětří a jde zesílit rozbitím kamenného bloku (to není návod). Charakteristická barva kamenů také dala hoře jméno – Grauenstein (Šedý kámen). Na některých mapách je hora značená jako Hadí.
Nadmořská výška vrcholu je 940 metrů, ale ten je skrytý v lese nad kamenným mořem. Převažujícím porostem je smrkový les s rozsáhlými keříky borůvčí a brusinčí. Kromě nich se ke spatření nabízí i řada lišejníků.
Historickou zajímavostí je nařízení vydané městskou radou v Jáchymově, kdy bylo zakázáno pást na úbočí hory obecní dobytek a během noci se zde zdržovat. Obzvláště přísně bylo zakázáno na hoře přespávat.
Je několik možností, jak se ke kamennému moři dostat:
- Od spodní stanice lanovky na Klínovec pokračujeme po silnici kolem chaty Hájenka až k bufetu Moser (vlek na Neklid). Odsud ostře doleva lesní pěšinou vzhůru do lesa. Po chvíli se napojíme na žlutou turistickou cestu E3. Nenápadná odbočka na Hadí horu je potom doleva a je značena rozcestníkem. Vzdálenost je asi 1,5 kilometru a převýšení je +76 metrů.
- Z Božího Daru je cesta nejsnadnější. Vede po žluté turistické trase E3, měří přibližně 3 kilometry a celou cestu jdeme z kopce dolů.
- Další varianta začíná v Jáchymově před radnicí a vede opět po žluté. Po staré cestě vede kolem vrchu Šance, což znamená převýšení 100 metrů na jednom kilometru. Poté klesáme nad Sporthotel Můstek a odsud už nás čeká stoupání o 180 metrů na necelých dvou kilometrech. Celkem ujdeme tři a půl kilometru a vystoupáme o 230 metrů (ale mezi dvěma výstupy máme i jeden sestup). Pokud si to chceme usnadnit, dojedeme autem až k Můstku a pěšky jdeme až odsud.)
Z vrcholu kamenného moře se otevírá krásný výhled na bývalou tabákovou továrnu a Radiumpalác v Jáchymově, na horu Klínovec a lanovku z Jáchymova, popřípadě v dálce i na Ostrov. Odpočinek je umožněn Horskou službou, která sem umístila lavičku s telefonním číslem pro případ nouze.
S kamenným mořem je spojena řada zde se odehrávajících pověstí a pohádek.
https://www.palfi.cz/clanky/pohadky-a-povesti/grauenstein.html
https://www.palfi.cz/clanky/pohadky-a-povesti/leopold-a-karel.html
https://www.palfi.cz/clanky/pohadky-a-povesti/mlady-lesnik-a-grauenstein.html
https://www.palfi.cz/clanky/pohadky-a-povesti/zaklety-zamek.html
Fotogalerie: https://mipalfi.rajce.idnes.cz/Grauenstein/